Цена на газ вырастет на этой неделе.

16
Октябрь

Цена на газ вырастет на этой неделе.

Золотой отопительный сезон.

То, к чему нас планомерно и настойчиво подготавливали всю весну и лето, подходит к логическому завершению. На этой неделе правительство хочет ввести новый тариф на газоснабжение для населения. Приводим статью интернет издания Обозреватель и советуем утеплить фасад дома.

Українці вже з наступного місяця платитимуть за блакитне паливо за новими тарифами. У Національній комісії у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) вже заявили: наступний крок — перерахунок вартості опалення. В результаті у листопаді подорожчає газ, а у грудні — гаряча вода і тепло. Прийдешній опалювальний сезон ризикує виявитися рекордно дорогим.

Пропозиції «Нафтогазу» прийняли, а тариф підвищуватимуть поетапно

Ще кілька місяців тому НАК не брав участі у переговорах з МВФ безпосередньо. Як розповідають наближені до переговорного процесу джерела, МВФ консультувався з «Нафтогазом» скоріше неформально. Минулі кілька тижнів виявилися для уряду вкрай напруженими. Місія у вересні поїхала без жодного результату, після чого у ЗМІ з’явилися новини про те, що «переговори провалені». До дискусій також підключився голова НАК.

Однак, як розповідає співрозмовник в уряді, Кабмін уже готує на 18 жовтня рішення про підвищення тарифу на 23,5% — до 8,5 грн за кубометр. Як раніше заявляли в НБУ, Україна сподівається на отримання нової програми співпраці з Фондом. Йдеться фактично про перекредитування. Якщо чинна програма завершується вже в наступному році, нова — триватиме два роки.

«Для України важливо залишатися у програмі МВФ у принципі. У будь-якій. Чинна завершується у березні 2019 року. Тобто в рік виборів ми можемо опинитися взагалі без будь-якої підтримки. Тому Stand By — це позитив для України: ми отримаємо довгострокову програму, що навіть з урахуванням виборів дасть позитивний сигнал інвесторам і дозволить зберегти макрофінансову стабільність», — заступник голови НБУ Катерина Рожкова.

З огляду на те, що транші надходитимуть порціями до 2020 року, умови щодо газу також продовжили. Так, якщо раніше МВФ наполягав на тому, щоб уже у жовтні 2018 року вартість блакитного палива була на рівні імпортного паритету, зараз нібито кредитори згодні на поетапне впровадження принципу.

«8,5 грн за кубометр — основний варіант. Приймалися також і зауваження з боку «Нафтогазу». Їхня позиція — не повинно бути газзбутів. З цією позицією ніби теж згодні. Остаточно вийдемо на паритет за два роки», — розповідає наближений до переговорів співрозмовник.

Традиційно тариф на газ підвищують на період до кінця опалювального сезону. Уже в кінці квітня 2019 року вартість газу мають знову підвищити, до якої позначки — залежить від рівня імпортного паритету на той момент. За умови подорожчання блакитного палива і девальвації гривні ціни можуть бути в рази вищі. Щоправда, тут варто враховувати, що у травні, найімовірніше, проходитиме активна фаза передвиборчої кампанії. За таких умов Кабмін може, як це вже неодноразово повторювалося, відтермінувати рішення.

У НКРЕКП пояснюють: якщо новий тариф на газ діятиме вже з 1 листопада, то нові ціни на тепло і гарячу воду встановлять з 1 грудня. А враховуючи, що до 70% витрат на комунальні послуги — вартість опалення, найімовірніше, саме після грудня більшість українців відчують на собі ефект від перегляду тарифу на газ.

Спрогнозувати ціни складно. Швидше за все, в середньому постачальники тепла підвищать свої розцінки на 16,4%. Однак до цього буде практично місяць обговорення тарифів.

Чи можуть не підвищувати тариф на газ в Україні

Міністр соціальної політики Андрій Рева в інтерв’ю одному з телеканалів заявив: якщо угоди з МВФ не буде досягнуто, тариф на газ підвищувати не будуть. З одного боку, подорожчання блакитного палива для простих українців до рівня «ринкових» цін -— правильний крок, погоджуються і в Кабміні, і в експертному середовищі. А з іншого боку, ринок в Україні працює тільки в сегменті промислових споживачів і там ціни майже вдвічі вищі, і більшість населення за такими тарифами платити не зможе.

Якщо в Україні не підвищать вартість газу — це швидше негативний сигнал. Без прийняття бюджету найближчим часом і нових цін на блакитне паливо МВФ на черговий транш і тим більше нову програму співпраці не піде.

Національний банк розрахував наслідки такого кроку, але свої розрахунки публікувати не став. Однак, судячи з «негативного сценарію», на основі якого регулятор проводить тестування фінансових установ, курс долара без головного кредитора складе 35,5 грн/$ (на даний момент — близько 28 грн/$).

Остаточне рішення стане відоме вже 18 жовтня. Цього дня завершується термін дії продовженої напередодні жовтня постанови про спецзобов’язання. Цим документом уряд зобов’язує «Нафтогаз» продавати блакитне паливо на потреби населення за нижчими цінами.

Категории

  • Рубрик нет